Due diligence annab ettevõttest üksikasjaliku ülevaate. Hoolsusaudit ehk due diligence on oluline osa igast ostutehingust, aidates investoritel enne planeeritud tehingut vaadata lähemalt kõiki ettevõttega seonduvaid aspekte. Due diligence’i käigus kogutud info kulub marjaks ära ka läbirääkimistel ning aitab tuvastada riskid mida maandada ostu-müügilepingus.

Due diligence on omandatava ettevõtte põhjalik äri-, finants-, maksu- ja juriidiline analüüs. Analüüsi tulemusel koostame raporti, mis annab üksikasjaliku ülevaate kontrollitavast ettevõttest, et saaksite teha informeeritud otsuse. See võimaldab paremini mõista ettevõtte ärimudelit ja peamisi kasvutegureid, teada saada analüüsi käigus tuvastatud riskid ning soovitused nendega toimetulekuks. Due diligence’i käigus kogutud info kulub marjaks ära ka läbirääkimistel.

Due diligence'i kohta saate lähemalt lugeda ka siit.

Saatke oma päring

Due diligence’i ulatus sõltub tehingust ja kontrollitavast ettevõttest, kuid võib keskenduda näiteks:

  • normaliseeritud kasumlikkusele – valideerides juhtkonna poolseid korrigeerimisi, võttes arvesse due diligence’i tulemusi ja ühekordseid tulusid-kulusid ning võimalikke mõjusid arvestuspõhimõtete muutustest;
  • ajaloolistele kasvu ja kasumlikkuse teguritele – analüüsides võtmekliente ja lepinguid, müügitulu ja marginaale kas kliendi, segmendi või toodete lõikes, ning valdkonnale omaseid mõõdikuid; 
  • käibekapitali vajaduse ja hooajalisuse analüüsile, samuti netovõla taseme analüüsile, tuvastamaks võimalikke laenusarnaseid kohustusi;
  • finants- ja juhtimisaruandluse kvaliteedile, andes ülevaate finantsosakonna kontrollsüsteemist, raporteerimise ja eelarvestamise protseduuridest jne.

KLIENT KIIDAB

2022-Glen Madis-jobbatical-300x300px.pngJobbatical on alates 2020. aastast suunanud fookuse ettevõtetele ning nende töötajatele ümberasumis- ja immigratsiooniteenuste pakkumisele. Meie jaoks on oluline tõsta pakutavate teenuste automatiseerituse taset läbi tehnoloogia täiustamise ning muuta seeläbi töötajate värbamine ettevõtete jaoks sujuvamaks ning kiiremaks.

Grant Thornton Baltic teostas meie ettevõttele piiratud finants- ja maksualase hoolsusauditi kapitali kaasamise protsessi raames. Meil oli väga hea meel töötada koos Grant Thornton Balticu asjalike spetsialistidega, kelle lähenemine due diligence'i protsessis oli igati professionaalne ja läbimõeldud. Suhtlus Grant Thornton Balticu meeskonnaga sujus ladusalt ning ilma takistusteta.

Glen Madis
Jobbaticali finantsjuht

Finantsalane due diligence

Finantsalane due diligence erineb märkimisväärselt majandusaastaaruande auditist, kuna analüüsib ja selgitab täpsemalt põhjuseid, mis on ettevõtte ajalooliste äritulemuste saavutamise taga ning võimalikud riskid võttes arvesse planeeritud tehingut (sh ostuhinna komponentide analüüsimine).

Due diligence’i põhjalikkus sõltub kontrollitavast ettevõttest ja tehinguga püstitatud eesmärkidest, mistõttu töötame põhjalikkuse välja koostöös Teiega.

Põhjalik due diligence aitab vähendada riske, tuvastada olulisi punkte ostu-müügilepingu läbirääkimisteks ja tehingujärgseks ettevõtte integreerimiseks ning aitab vältida üllatusi ja ootamatuid kulutusi hilisemates faasides.

Saatke oma päring

KLIENT KIIDAB

Äris on oluline ümbritseda end tarkade nõuandjatega, sest kõikides valdkondades ei saa ise spetsialist olla. Ettevõtete ostmine ei ole meie igapäevategevus ja seetõttu valisime oma nõuandjaks Grant Thornton Balticu. Meie aastaid kestnud koostöö näitab, et langetasime õige otsuse.

2018. aasta sügisel nõustas Grant Thornton Baltic meid Peugeot’ ja Hyundai sõidukite müügiõiguse omandamise tehingu juures. Ostsime AFT Capital OÜ, kelle tütarettevõte Auto Forte Tallinn OÜ omas Eestis Peugeot’ ja Hyundai sõidukite müügiõigust. Grant Thornton Baltic nõustas meid nii ettevõtte omandamistingimuste paika panemisel, üleantavate varade määratlemisel, lepingute koostamisel kui ka hinnaläbirääkimistel.

Hindame väga kõrgelt Grant Thornton Balticu panust ostu-müügilepingu läbivaatamisel ja nõustajate tähelepanelikkust ka pisimate detailide asjus AFT Capitali hoolsusauditi tegemisel.

Kristo Karilaid
United Motorsi juhatuse liige

Kliendilood

Valik meie nõustajate poolt tehtud töid ettevõtete ostu- ja müügi-, ühinemis- ja jagunemistehingute nõustamise valdkonnas.

jaanuar 2022

Nõustasime Saksa ettevõtet RAUMEDIC

Õigus-, maksu- ja finantsnõustamine

Nõustasime Saksamaa ettevõtet RAUMEDIC AG aktsiaseltsi A&G ostmisel.

Lugege lähemalt

detsember 2021

Nõustasime rahvusvahelist kindlustusmaaklerit Howden Eesti turule sisenemisel

Õigus-, maksu- ja finantsnõustamine

Grant Thornton Baltic nõustas ostutehingus Howden Finland Oy-d, mis on Soomes valdkonna turuliider ja kuulub rahvusvahelisse kontserni Howden Broking.

Lugege lähemalt

november 2020

Nõustasime BlackFini investeeringut finantsvaldkonna start-up’i

Finantsnõustamine

Grant Thornton Baltic tegi novembris 2020 piiratud ulatusega finants- ja maksualase due diligence’i start-up ettevõttele Modularbank, mis pakub uue põlvkonna pangandusplatvormina kliendikeskseid finantsteenuseid.

Lugege lähemalt

juuli 2019

Grant Thornton Baltic nõustas ISS Eesti omandanud investoreid

Finants- ja maksunõustamine

Nõustasime investoreid ISS Eesti äritegevuse ostmisel tehes finants- ja maksualase due diligence’i...

Lugege lähemalt

juuni 2019

Rahvusvaheline hulgimüüja EUGESTA ostis Eesti juhtiva kohviettevõtte

Õigus-, maksu- ja finantsnõustamine

Grant Thornton Baltic nõustas 2019. aasta kevadel Leedu ettevõtte EUGESTA Läti üksust EUGESTA un Partneri SIA, kes omandas KAFO Eesti OÜ. KAFO Eesti OÜ impordib ja müüb Eestis kohvi ja kohvivalmistamise seadmeid.

Lugege lähemalt

aprill 2018

United Motors ostis Peugeot' ja Hyundai edasimüüja

Õigus-, maksu- ja finantsnõustamine

Grant Thornton Baltic nõustas United Motorsit nii ettevõtte omandamistingimuste paika panemisel, üleantavate varade määratlemisel, lepingute koostamisel kui ka hinnaläbirääkimistel. Samuti tegi Grant Thornton Baltic hoolsusauditi (due diligence’i) Auto Forte Tallinn OÜ-le veendumaks, et ostetav vara vastab ostja soovidele ning tingimustele.

Lugege lähemalt

juuli 2018

Grant Thornton Baltic OÜ nõustas BPM Capital OÜ-d andmesidevõrkude rajamisega tegeleva Corle OÜ omastamisel

Finants- ja maksunõustamine

Tehingu keerulisus seisnes selles, et lühikese aja jooksul tuli teha ettevõtte pikaajaliste finants- ja maksuandmete sisuline ja detailne analüüs, et avastada võimalikud kitsaskohad, riskid ja ohud ning anda kliendile ülevaade ettevõtte praegusest seisukorrast.

Lugege lähemalt

juuni 2017

Grant Thornton Baltic nõustas Eestis BMW, MINI ja Kia müügiõiguste üle minemist Inchcape Motors Estonia OÜ-le

Õigus-, finants- ja maksunõustamine

Juunis lõpule jõudnud tehinguga müüs United Motors oma Tallinnas, Tartus, Pärnus ja Kohtla-Järvel asuvad BMW, MINI ja KIA müügi ning hoolduse ja remondiga tegelevad esindused osaühingule Inchcape Motors Estonia. United Motors jätkab BMW-de ja MINI-de hooldust ja remonti Tallinna külje all asuvas Peetri esinduses.

Lugege lähemalt

märts 2017

Grant Thornton Baltic nõustas T grupp AS-i jagunemist

Õigusnõustamine

T grupp AS-i jagunemise tulemusel eraldus piletimüügi tehnoloogiat arendav T solutions OÜ, millest seejärel müüdi 15% osalus Norra Nettbussile.

Lugege lähemalt

oktoober 2017

Kaitseväe sõidukeid hooldava firma osalus müüdi soomlastele

Finants- ja õigunõustamine

Grant Thornton Baltic nõustas keerulises ja lühikese aja jooksul toimunud tehingus müüjat, oma pikaaegset klienti Mootor Grupp AS-i. Enne tehingut eraldati restruktureerimise käigus Mootor Grupp AS-i tütarettevõttest Milrem AS soomukite ja rivitehnika remondi ja hooldusega seonduv ettevõte, mis anti üle Milrem LCM OÜ-le. Seejärel müüdi Milrem LCM OÜ enamusosalus Soome äriühingule Patria Oyj.

Lugege lähemalt