Ettevõtte areng on pidev protsess, mis vajab kindlakäelist juhtimist.

Äri- ja finantslahendused sõltuvad kiiresti muutuvast majanduskeskkonnast, samal ajal tuleb arvesse võtta ka omanike ja juhtkonna eesmärke, ettevõtte arenguvõimalusi, konkurente ning rahastamis-, õigus- ja maksuküsimusi.

Nõustame kliente kõikides tehinguprotsessi olulistes aspektides: ostja, ostu või ühendamise kandidaadi leidmine, esmane analüüs ja väärtuse hindamine, läbirääkimised, due diligence, tehinguhinna struktureerimine, juriidilise dokumentatsiooni ettevalmistamine ning tehingu formaalne lõpetamine. Nõustame ka ettevõtte juhtkonnapoolseid väljaoste omanikelt.

Tekkis küsimusi?

Võtke meiega ühendust!

Kuidas ettevõtet müüa?

Müügiks ettevalmistamine

Meie tehingunõustamise tiim aitab ettevõtet müügiks ettevalmistamisel, alates väärtust vähendavate mõjurite tuvastamisest, raamatupidamise korrastamisest, optimaalse maksustamise analüüsist kuni lepingute läbivaatamise ja müügieelse restruktureerimiseni (carve-out).

Strateegia väljatöötamine ja huviliste leidmine

Töötame välja tehingu strateegia, mis hõlmab ettevõtte väärtuse hindamist ja tehingu hinna kujundamist. Samuti kaardistame potentsiaalsed investorid, kasutades Grant Thorntoni rahvusvahelist võrgustikku ja koostame müügimaterjalid (teaser, infomemorandum) huvilistega kontakteerumiseks. Ettevõtte müümise korral  hõlmab protsess ostuhuviliste leidmist, esmast analüüsi ja potentsiaalsete ostjatega kontakteerumist. Ettevõtte ostmise korral aitame leida ja ühendust võtta potentsiaalsete kandidaatidega, teostame hoolsusauditi ja oleme abiks tehingu läbirääkimisel ja juriidilise dokumentatsiooni koostamisel.

Läbirääkimistel osalemine

Nõustame ja osaleme tiimiga läbirääkimistel, põhjendades ja selgitades erinevaid seisukohti, et leida parimad lahendused. Valmistame ette kogu dokumentatsiooni allkirjastamiseks (nt kavatsuste protokoll (LOI), term sheet).

Due diligence-i läbiviimine

Ettevõtete müügi korral nõustame ja haldame hoolsusauditi (due diligence) tegemise protsessi. Koostöös müüjaga koostame ja esitame infopäringus soovitud materjalid, aitame küsimustele vastamisel ja seame üles struktureeritud dataroom’i koos vajalike andmetega. Ettevõtte ostmisel teeme sõltumatu eksperdina omandatava ettevõtte finants-, maksu- ja õigusalase due diligence’i, lähtudes rahvusvahelisest ja Eesti parimast praktikast. Samuti aitame läbi viia IT-alase hoolsusauditi tuvastamaks võimalikud riskid ja andes soovitused nende maandamiseks. Due diligence’i tegemisel lähtume koostöös kliendiga välja töötatud ulatusest, mis toetaks strateegiliste eesmärkide saavutamist.

Ostu-müügilepingu koostamine ja läbirääkimine

Meie tehingunõustamise meeskond toetab Teid ostu-müügilepingu läbirääkimistel ja korraldamisel ning valmistab ette tehingu dokumentatsiooni, sh konfidentsiaalsuskokkuleppe (NDA), ettevõtte ostu-müügi lepingu (SPA) ja muu vajaliku dokumentatsiooni.

Tehingu sõlmimine

Tehingu sõlmimine tähendab lisaks allkirjastamisele ka jätkutegevusi. Näiteks aitame suurema turuosaga ettevõtetel koostada ja esitada konkurentsiametile koondumisteadet, et koondumiseks heakskiit saada.

Tehingujärgsed tegevused

Tehingujärgsete tegevuste läbiviimine sõltub nii tehingu struktuurist kui ka due diligence’i tulemustest. Nõustamine hõlmab hoolsusauditis tuvastatud riskide maandamist, lepingute lõpetamist või nende muutmise läbirääkimist, ühingute integratsiooni jms.

Võtke meiega ühendust

Tekkis küsimusi?

Võtke meiega ühendust!

KLIENT KIIDAB

Äris on oluline ümbritseda end tarkade nõuandjatega, sest kõikides valdkondades ei saa ise spetsialist olla. Ettevõtete ostmine ei ole meie igapäevategevus ja seetõttu valisime oma nõuandjaks Grant Thornton Balticu. Meie aastaid kestnud koostöö näitab, et langetasime õige otsuse.

2018. aasta sügisel nõustas Grant Thornton Baltic meid Peugeot’ ja Hyundai sõidukite müügiõiguse omandamise tehingu juures. Ostsime AFT Capital OÜ, kelle tütarettevõte Auto Forte Tallinn OÜ omas Eestis Peugeot’ ja Hyundai sõidukite müügiõigust. Grant Thornton Baltic nõustas meid nii ettevõtte omandamistingimuste paika panemisel, üleantavate varade määratlemisel, lepingute koostamisel kui ka hinnaläbirääkimistel.

Hindame väga kõrgelt Grant Thornton Balticu panust ostu-müügilepingu läbivaatamisel ja nõustajate tähelepanelikkust ka pisimate detailide asjus AFT Capitali hoolsusauditi tegemisel.

Kristo Karilaid
United Motorsi juhatuse liige

Kliendilood

Valik meie nõustajate poolt tehtud töid ettevõtete ostu- ja müügi-, ühinemis- ja jagunemistehingute nõustamise valdkonnas.

jaanuar 2022

Nõustasime Saksa ettevõtet RAUMEDIC

Õigus-, maksu- ja finantsnõustamine

Nõustasime Saksamaa ettevõtet RAUMEDIC AG aktsiaseltsi A&G ostmisel.

Lugege lähemalt

detsember 2021

Nõustasime rahvusvahelist kindlustusmaaklerit Howden Eesti turule sisenemisel

Õigus-, maksu- ja finantsnõustamine

Grant Thornton Baltic nõustas ostutehingus Howden Finland Oy-d, mis on Soomes valdkonna turuliider ja kuulub rahvusvahelisse kontserni Howden Broking.

Lugege lähemalt

november 2020

Nõustasime BlackFini investeeringut finantsvaldkonna start-up’i

Finantsnõustamine

Grant Thornton Baltic tegi novembris 2020 piiratud ulatusega finants- ja maksualase due diligence’i start-up ettevõttele Modularbank, mis pakub uue põlvkonna pangandusplatvormina kliendikeskseid finantsteenuseid.

Lugege lähemalt

juuli 2019

Grant Thornton Baltic nõustas ISS Eesti omandanud investoreid

Finants- ja maksunõustamine

Nõustasime investoreid ISS Eesti äritegevuse ostmisel tehes finants- ja maksualase due diligence’i...

Lugege lähemalt

juuni 2019

Rahvusvaheline hulgimüüja EUGESTA ostis Eesti juhtiva kohviettevõtte

Õigus-, maksu- ja finantsnõustamine

Grant Thornton Baltic nõustas 2019. aasta kevadel Leedu ettevõtte EUGESTA Läti üksust EUGESTA un Partneri SIA, kes omandas KAFO Eesti OÜ. KAFO Eesti OÜ impordib ja müüb Eestis kohvi ja kohvivalmistamise seadmeid.

Lugege lähemalt

aprill 2018

United Motors ostis Peugeot' ja Hyundai edasimüüja

Õigus-, maksu- ja finantsnõustamine

Grant Thornton Baltic nõustas United Motorsit nii ettevõtte omandamistingimuste paika panemisel, üleantavate varade määratlemisel, lepingute koostamisel kui ka hinnaläbirääkimistel. Samuti tegi Grant Thornton Baltic hoolsusauditi (due diligence’i) Auto Forte Tallinn OÜ-le veendumaks, et ostetav vara vastab ostja soovidele ning tingimustele.

Lugege lähemalt

juuli 2018

Grant Thornton Baltic OÜ nõustas BPM Capital OÜ-d andmesidevõrkude rajamisega tegeleva Corle OÜ omastamisel

Finants- ja maksunõustamine

Tehingu keerulisus seisnes selles, et lühikese aja jooksul tuli teha ettevõtte pikaajaliste finants- ja maksuandmete sisuline ja detailne analüüs, et avastada võimalikud kitsaskohad, riskid ja ohud ning anda kliendile ülevaade ettevõtte praegusest seisukorrast.

Lugege lähemalt

juuni 2017

Grant Thornton Baltic nõustas Eestis BMW, MINI ja Kia müügiõiguste üle minemist Inchcape Motors Estonia OÜ-le

Õigus-, finants- ja maksunõustamine

Juunis lõpule jõudnud tehinguga müüs United Motors oma Tallinnas, Tartus, Pärnus ja Kohtla-Järvel asuvad BMW, MINI ja KIA müügi ning hoolduse ja remondiga tegelevad esindused osaühingule Inchcape Motors Estonia. United Motors jätkab BMW-de ja MINI-de hooldust ja remonti Tallinna külje all asuvas Peetri esinduses.

Lugege lähemalt

märts 2017

Grant Thornton Baltic nõustas T grupp AS-i jagunemist

Õigusnõustamine

T grupp AS-i jagunemise tulemusel eraldus piletimüügi tehnoloogiat arendav T solutions OÜ, millest seejärel müüdi 15% osalus Norra Nettbussile.

Lugege lähemalt

oktoober 2017

Kaitseväe sõidukeid hooldava firma osalus müüdi soomlastele

Finants- ja õigunõustamine

Grant Thornton Baltic nõustas keerulises ja lühikese aja jooksul toimunud tehingus müüjat, oma pikaaegset klienti Mootor Grupp AS-i. Enne tehingut eraldati restruktureerimise käigus Mootor Grupp AS-i tütarettevõttest Milrem AS soomukite ja rivitehnika remondi ja hooldusega seonduv ettevõte, mis anti üle Milrem LCM OÜ-le. Seejärel müüdi Milrem LCM OÜ enamusosalus Soome äriühingule Patria Oyj.

Lugege lähemalt

Kas Teil on küsimusi?

Kui Teil on sarnased väljakutsed ja Teil tekkis küsimusi, võtke palun ühendust meie spetsialistidega.