article banner
Andmekaitse ja infoturve

Mida teha WhatsApp-iga?

Autor: Maili Torma

WhatsApp teatas jaanuari keskel, et muudab oma andmete töötlemise korda. Kasutajatel on valida, kas nad nõustuvad, et Facebook, WhatsAppi omanikfirma, ja Facebooki valitud kolmandad osapooled kasutavad kõiki nende andmeid, või nad loobuvad rakenduse kasutamisest.

WhatsApp võttis oma kasutajatingimustest välja lause „Sinu privaatsuse kaitse on meie DNA-s“, õhutades veelgi kahtlusi, et Facebook on WhatsAppi täiesti üle võtmas. Arvestades Facebooki andmemajanduse seniseid praktikaid, ei tohiks selline WhatsAppi suunamuutus tulla üllatusena.

Andmetöötlemise korra sellisest muudatusest avalikult teavitamine tähendas, et WhatsApp kaotas massiliselt kasutajaid  ja uute sõnumivahetuste rakenduste otsingul jooksutati kokku Elon Muski soovitatud sõnumivahetuse programm Signal.

Kas ka sina kaalud sõnumivahetuse rakenduse vahetamist? Mõned soovitused.

  1. Otspunktkrüpteerimine on sõnumivahetuse rakenduses nüüd standard.

  2. Muud nüüdisaegsed turvafunktsioonid on näiteks isekustuvad sõnumid, ühe korra vaadatavad meediasõnumid, krüpteeritud profiilid, inkognito klaviatuur Androidile, mis takistab Gboardil saatmast teavet sinu trükkimise kohta Google’ile. Samuti varundus, mille vaikimisi seaded ei varunda sinu andmeid krüpteerimata Google Drive’i või Apple iCloudi.

  3. Avatud lähtekoodiga rakendus on turvalisem kui suletud lähtekoodiga rakendus.

  4. Jälgi ka rakenduse andmetöötlemise kordasid. Need ei tohiks kasutajat seada valiku ette, kas nõustuda sellega, kuidas iganes rakendus soovib su andmeid töödelda ning kellele edastada, või rakendust mitte kasutada.

  5. Rakendusel võiksid olla head arvustused tehnikaajakirjades ja blogides.

 

Teema kõnetab Teid?

Võtke meiega ühendust!