Kasvukursil

Maksuamet ootab tehingule selget ärilist põhjendust

Autor:
Madis Laas,
Ireene Kilusk
insight featured image

„Kui analüüsis või kirjavahetuses on selgelt kirjas, et tehing tehti sellisel viisil just maksueelise saamiseks, võib see olla väga kaalukas tõend maksustamiseks,“ ütles Maksu- ja Tolliameti tulumaksuosakonna juht Madis Laas.

Juriidiliste isikute vaheliste laenu- ja omakapitalitehingute maksustamisel on tõendusmaterjali kogumine oluline, et tõendada tehingu ärilisi kaalutlusi ja majanduslikku sisu, vältides samal ajal maksueelise otsest esiletõstmist. Dokumentatsiooni peamine eesmärk on tõendada, et tehingu tegemiseks kasutatud struktuur on mõistlik ka muust vaatenurgast kui maksukasu.

„Olulised dokumendid on sisemised otsused, näiteks juhatuse otsuste protokollid. Need dokumendid peaksid sõna otseses mõttes lahti seletama tehingu elulised asjaolud, eesmärgid ja kaalutlused,“ rääkis Grant Thornton Balticu partner ja maksunõustamise valdkonna juht Kristjan Järve.

Hea dokumentatsioon mitte ainult ei aita riske maandada Maksu- ja Tolliameti kontrolli korral, vaid see on oluline ka finantsaudiitoritele, kes hindavad tehingute vastavust maksunõuetele ja nende mõju olulisust ettevõtte finantsaruandlusele. „Kuna risk võib realiseerumisel olla kuue- või seitsmekohaline number, on selle mõju ettevõtte finantstulemustele väga oluline,“ ütles Järve.

Maksu- ja Tolliamet on oma kodulehele lisanud näitliku loetelu tunnustest ja kriteeriumitest, mida selliste tehingute hindamisel kasutatakse. „See loetelu aitab mõista, milliseid asjaolusid maksuhaldur vaatab ja millistele aspektidele tuleks dokumentatsioonis tähelepanu pöörata,“ selgitas Madis Laas.

Positiivse näitena, kus tehingu struktuur oli põhjendatud ja mida oli ka dokumenteeritud, tõi Laas olukorra, kus mitu investorit koondusid SPV-sse*, et osta äriühing debt push-down struktuuri kaudu, kasutades sündikaatlaenu. Selline struktuur oli vajalik investorite koondamiseks ja laenu saamiseks mitmest pangast, seega oli struktuur äriliselt põhjendatud. 

Debt push-down tehinguid selgitab maksuamet joonise abil oma kodulehel

„Maksu- ja Tolliamet saab olukorda hinnata ka tagantjärele ning korrektne ja põhjalik dokumentatsioon, mis selgitab tehingu ärilist loogikat ja eesmärke, on üks peamisi abinõusid riskide maandamisel,“ rääkis Järve.

Kristjan Järve ja Madis Laas arutlesid saates „Kasvukursil“ hiljuti Maksu- ja Tolliameti avaldatud juhendmaterjali vajalikkuse ja selle koostamise protsessi üle, samuti käsitleti mõju tehingutele. Analüüsiti omanike väljaostmist, oma aktsiate omandamist ja seotud isikute vahelisi tehinguid, tuues välja tüüpilisi riskikohti ja soovitusi maksukohustuste vältimiseks.

* SPV (Special Purpose Vehicle) on konkreetsel eesmärgil loodud eriotstarbeline äriühing, mida sageli kasutatakse omandamiste ja investeerimisstruktuuride puhul kindlate riskide juhtimiseks ja tegevuste eraldamiseks.

Kuulake saadet

Kuulake „Kasvukursil“ kõiki saateid järgi meie teemalehel

Võtke meiega ühendust

 

Saadet juhib Ireene Kilusk.

Fotol vasakult paremale: Grant Thornton Balticu maksunõustamise juht Kristjan Järve ja Maksu- ja Tolliameti tulumaksuosakonna juht Madis Laas.

Foto autor: Andres Laanem.