-
EL ja teiste riikide toetusfondidest rahastatavate projektide nõustamine ja auditeerimine
Projektide nõustamine, juhtimis- ja kontrollisüsteemide audit, kuludokumentide audit, konsultatsioon.
-
Pakendiaudit
Millal on vaja läbi viia pakendiaudit?
-
Töövahendid
Auditi sujuvamaks ettevalmistamiseks leiate siit erinevaid kinnituskirjade vorme.
-
Auditikalkulaator
Raamatupidamiskohuslasele on teatud tegevus/finantsnäitajate ületamisel seadusega ette nähtud kohustuslik audit või ülevaatus.
-
Palgaarvestus
Teeme palgaarvestust nii mõne töötajaga kui ka sadade töötajatega ettevõtetele. Me ei paku valmispakette, vaid lähtume alati iga ettevõtte soovidest ja vajadustest.
-
Maksuarvestus
Grant Thornton Balticu kogenud maksuspetsialistid toetavad raamatupidajaid ning pakuvad mõistlikke ning praktilisi lahendusi. On kindel, et kõik deklaratsioonid saavad esitatud õigeaegselt.
-
Aruandlus
Koostame õigeaegselt majandusaasta aruanded. Abistame juhtimisaruannete väljatöötamisel ja koostamisel ning erinevate kohustuslike aruannete esitamisel.
-
Finantsaruannete konsolideerimine
Meie pikajalise kogemusega raamatupidajad ja ja nõustajad aitavad nii konsolideerimistabelite koostamisel kui ka konsolideerimise protsessi efektiivsemaks muutmisel.
-
Jooksev nõustamine ja ajutine personal
Meie kogenud spetsialistid nõustavad keerulisemate/erakorraliste raamatupidamistehingute tegemisel, korrastavad eelmisi perioode ja pakuvad raamatupidaja/finantsjuhi ajutise asendamise teenust.
-
Finantsjuhi teenus
Pakume teenust ettevõtetele, kellel ei ole mõttekas täiskohaga finantsjuhti palgata. Meie professionaalid tagavad, et Teie ettevõtte majandustegevusel hoitakse mõistlike kuludega silma peal,sest teenuse eest maksate ainult siis, kui seda vajate.
-
Raamatupidamisprotsesside hindamine
Aitame sisse seada kohalikele ja rahvusvahelistele standarditele vastava raamatupidamise.
-
Raamatupidamine väikeettevõtetele
Pakume jõukohast teenust väikeettevõtetele. Aitame korraldada protsessid võimalikult nutikalt ning kuluefektiivselt, et ettevõtte omanik ja meeskond saaksid keskenduda ettevõtte põhitegevusele.
-
Raamatupidamine krüptoettevõtetele
Teenindame ja nõustame väga erinevaid krüptoettevõtteid. Hoiame ennast plokiahelatehnoloogiaga kursis, meie teadmised ja tehnoloogilised lahendused peavad sammu kiiresti areneva ärimaailmaga.
-
Koolitused
Meie raamatupidajatel on kogemus kõikides raamatupidamist ja aruandlust puudutavates küsimustes. Pakume klientidele erialaseid koolitusi just vastavalt nende vajadustele.
-
Äritegevuse juriidiline nõustamine
Pakume igakülgset juriidilist tuge nii alustavale kui laienevale ettevõttele, hoolitsedes selle eest, et kõik juriidilised sammud oleksid detailideni läbi mõeldud ning vastaksid ka targa maksuplaneerimise ja finantsjuhtimise põhimõtetele.
-
Fintech nõustamine
Kiiresti muutuv maailm ja arenev tehnoloogia soodustavad uute ärimudelite arengut nagu makseasutusena, virtuaalvääringu teenuste pakkujana ja finantseerimisasutusena tegutsemine. Grant Thornton Baltic pakub nendele ettevõtetele tuge ja nõustamist.
-
Ühinguõigus ja tehingute nõustamine
Pakume kvaliteetset nõustamisteenust kõikides õigus-, maksu- ja finantsalastes küsimustes, mis on vajalikud ettevõtte juriidilise või organisatsioonilise struktuuri paremaks juhtimiseks, optimeerimiseks või ümberkujundamiseks.
-
Juriidiline due diligence
Grant Thornton Balticu nõustajatel on märkimisväärne kogemus nii juriidilise kui ka maksu- ja finantsalase due diligence’i läbiviimisel, analüüsides põhjalikult ühendatava või omandatava äriühingu sisedokumentatsiooni, õigussuhteid ning äritegevuse vastavust regulatsioonidele ja nõuetele.
-
Lepinguõigus
Grant Thornton Balticu õigus-, maksu- ja finantsosakonna spetsialistid koostavad lepingud, mis vastavad majanduslikult ja õiguslikult kliendi parimatele ärihuvidele.
-
Tööõigus
Grant Thornton Baltic osutab nõustamisteenuseid kõikides tööõiguse küsimustes: me aitame kliente töölepingute ettevalmistamisel, muutmisel või lõpetamisel, samuti ametijuhendite ja sisekorraeeskirjade väljatöötamisel.
-
Saneerimine
Grant Thornton Balticu nõustajad aitavad ettevõtjatel saneerimist läbi viia ning omavad kogemusi saneerimisnõustajatena ja ekspertidena.
-
Majasisese juristi teenus
Grant Thornton Balticu majasisese juristi teenus on mõeldud ettevõtjatele, kes otsivad usaldusväärset koostööpartnerit ettevõtte igapäevaste juriidiliste küsimuste lahendamiseks.
-
Kontaktisiku teenus
Grant Thornton Baltic pakub välisriigis asuva juhatusega Eesti äriühingutele kontaktisiku teenust.
-
Koolitused
Korraldame nii avalikke kui ka kliendi tellitud erikoolitusi aktuaalsetel õigus- ja maksuteemadel.
-
Ärimudeli või -strateegia uuendamine
Selleks, et edukas olla, peab igal ettevõttel, sõltumata organisatsiooni suurusest, olema kindel strateegia ehk teadmine, kuhu suunas kogu meeskond liigub.
-
Turundus- ja brändistrateegia ning kliendihaldussüsteemi loomine ja uuendamine
Koroonakriis lõi maailma majandust iseloomustanud tasakaalumudeli kõikuma ning ellu jäävad need, kes suudavad oma ettevõtte strateegia ümber kohandada.
-
Coaching ja juhi arengutugi
Hea organisatsioonikultuur on ettevõtte jaoks nagu trump kaardimängulauas.
-
Digiteenused
Kiiresti arenevas ärimaailmas ei ole küsimus enam selles, kas digiteerida, vaid kuidas seda teha. Grant Thornton Digital aitab Teil välja töötada ja juurutada nutikad digilahendused, mis viivad Teie äri tulevikku.
-
Müügiorganisatsiooni arendamine
Meie ülesanne on parandada oma klientide äritulemusi, valides sobivad fookused ja pakkudes selge ja süsteemse tee lahenduseni.
-
Äriplaani koostamine
Hea äriplaan on ettevõtjale teejuhiks ja juhtimisvahendiks ning finantseerijatele ja potentsiaalsetele investoritele finantsotsuse langetamiseks vajalik infoallikas.
-
Due diligence
Hoolsusaudit ehk due diligence on oluline osa igast ostutehingust, aidates investoritel enne planeeritud tehingut vaadata lähemalt kõiki ettevõttega seonduvaid aspekte.
-
Tehingute nõustamine
Nõustame kliente kõikides tehingu protsessi olulistes aspektides.
-
Väärtuse hindamine
Grant Thornton Balticul on üle 20-aastane kogemus erinevate varagruppide väärtuse määramisel rahvusvaheliselt aktsepteeritud metoodika alusel.
-
Kohtueksperdi teenused
Grant Thornton Balticus töötab kolm kogenud riiklikult tunnustatud kohtueksperti, kes on aastate jooksul andnud oma hinnangu väga paljudele projektidele.
-
Äriplaanid ja finantsprognoosid
Rahavoo puudulik planeerimine ja kontroll on sageli ettevõtete ebaõnnestumise põhjus. Hea prognoosimine võib aidata äririske vähendada.
-
Ärianalüütika ja finantsjuhtimine
Finantsaruanded sisaldavad hulgaliselt numbreid, mida analüüsides ja lahti mõtestades saab ettevõtte juhtkond leida arengu- ja kasvuvõimalusi.
-
Saneerimine
Ettevõtte saneerimine on erinevate abinõude rakendamine ettevõtte majanduslike raskuste ületamiseks, tema likviidsuse taastamiseks, kasumlikkuse parandamiseks ja jätkusuutliku majandamise tagamiseks.
-
Restruktureerimine ja reorganiseerimine
Pakume individuaalseid terviklahendusi ettevõtete struktuuri korrastamisel
-
Ettevõtte tulumaks
Anname nõu kõigis ettevõtte maksustamisega seotud küsimustes
-
Käibemaks ja muud kaudsed maksud
Põhjalik info käibemaksu, aktsiisiide ja tollimaksude kohta nii siseriiklikul kui ka rahvusvahelisel tasandil
-
Rahvusvaheline maksustamine
Ettevõtted vajavad selgeid strateegiaid maksuefektiivseks piiriüleseks äritegevuseks
-
Siirdehinnad
Iga aspekt siirdehindade strateegias tuleb planeerida ja dokumenteerida.
-
Tehingute maksustamine
Grant Thornton Balticu maksumeeskond saab Teid aidata järgnevate teemadega: riigisiseste ja piiriüleste tehingute nõustamine, ettevõtete ümberstruktureerimise nõustamine, refinantseerimise nõustamine.
-
Töötajate maksustamine piiriülesel tegutsemisel
Eesti ettevõtte töötaja välismaal ja välisettevõtte töötaja Eestis
-
Maksuriskide audit
Maksuaudit aitab diagnoosida ja piirata maksuriske. See on tõhus vahend maksukohustuste optimeerimiseks, pakkudes reaalseid võimalusi majandustulemuste parandamiseks.
-
Kliendi esindamine suhtluses maksuametiga
Ennetame maksuprobleeme ja tagame sujuva suhtluse maksuametiga.
-
Füüsilise isiku maksustamine
Nõustame eraisikuid füüsilise isiku tulu maksustamise küsimustes. Nõustame nii residente kui ka mitteresidente, vajadusel esindame klienti suhtluses Maksu- ja Tolliametiga, aitame varade restruktureerimisel, deklareerimisel jne.
-
Balti riikide maksüsteemide võrdlus
Grant Thornton Balticu maksuspetsialistid on koostanud Balti riikide maksusüsteemide võrdluse, kus maksusüsteemid on lahti löödud nelja alagrupi lõikes: ettevõtete ja eraisikute maksustamine, käibemaks ning muud maksud.
-
Värbamisteenused ehk personaliotsing
Meie eesmärk on ettevõtte ametikohtade täitmine ettevõtte väärtusruumi jagavate, kompetentsete ja pühendunud töötajatega, kes oma tegevusega aitavad ellu viia ettevõtte strateegilisi eesmärke.
-
Värbamise tugiteenused
Tugiteenused aitavad välja selgitada kandidaatide vastavuse värbava ettevõtte ootustele. Enamkasutatud tugiteenused on kandidaadi testimine ja hindamine.
-
Personalijuhtimise protsesside juurutamine ettevõttes
Võtame personalijuhtimisega seotud protsesside juhtimise ja käivitamise kas täielikult enda peale või oleme personalijuhile toetav ning nõuandev partner vajalike protsesside käivitamisel organisatsioonis.
-
Personalijuhtimise protsesside analüüs ehk personaliaudit
Personaliauditi käigus kaardistame ettevõtte personalijuhtimise protsesside olukorra ja anname ülevaate, kuidas hinnata organisatsiooni n-ö tervist personalijuhtimise seisukohast.
-
Personalitööga seotud dokumentatsiooni ja töökorralduse alane nõustamine
Toetame ettevõtteid kogu personalitööga seotud dokumentatsiooni ja erinevate töökorralduse protsesside korrektse vormistamisega.
-
Personaliuuringute läbiviimine
Aitame läbi viia eesmärgipäraseid ja kvaliteetselt koostatud personaliuuringuid. Analüüsime tulemusi ning teeme kokkuvõtted ja toome välja järeldused.
-
Personalijuhi teenus
Pakume ettevõtetele nii ajutist kui ka püsivat/pikaajalist personalijuhi teenust, kui ettevõtte eelmine personalijuht on lahkunud ja uus ei ole veel ametis või pole veel mõttekas oma personalijuhti palgata.
-
Siseauditi teenus
Aitame Teid siseauditi funktsiooni täitmisel, siseauditite ja nõuandvate tööde teostamisel, valitsemise hindamisel ning koolituste läbiviimisel.
-
Finantssektori siseaudit
osutame siseauditi teenust finantssektoris tegutsevatele ettevõtetele. Saame toetada siseauditi funktsiooni loomisel juba valdkondliku tegevusloa taotlemisel.
-
Projektiaudit
Viime läbi Euroopa Liidu fondidest, riiklikke, välisabi või muid toetusi saanud projektide auditeid.
-
Rahapesu tõkestamine
Aitame koostada rahapesu riskihinnangut ning tõhusaid rahapesu tõkestamise protseduure, viime läbi valdkonna siseauditeid ja koolitusi.
-
Riskide hindamine ja haldamine
Nõustame teid riskide hindamise läbiviimisel ja riskide haldamise süsteemi loomisel.
-
Eritööd
Teostame tellija soovil konkreetse eesmärgi ja ulatusega auditeid, kontrolle ja analüüse.
-
Kvaliteedimärk „ERK Tunnustatud raamatupidamise ettevõte“
Hindame raamatupidamisettevõtete tegevuse vastavust Eesti Raamatupidajate Kogu seatud nõuetele kvaliteedimärgise taotlemisel.
-
Siseauditi välishindamine
Viime läbi välishindamise siseauditi kvaliteedile või anname sõltumatu kinnituse enesehindamisele.
-
Rikkumisest teavitamine ettevõttes
Saame aidata rikkumisest teavitamise süsteemi ülesehitamisel alates rakendamisest, sisemiste kordade täiendamisest ja töötajate koolitamisest kuni teavituskanali loomise, juhtumite haldamise ja uurimisteni.
-
Jätkusuutlikkuse alane nõustamine
Aitame lahendada keskkonna, sotsiaalse kapitali, töötajate, ärimudeli või juhtimise ja hea juhtimistavaga seotud konkreetseid küsimusi jätkusuutlikkuse valdkonnas, pakkudes selleks teenuseid ja koolitusi.
-
Jätkusuutlikkuse audit
Meie audiitorid kontrollivad ja kinnitavad kestlikkuse aruandeid kooskõlas rahvusvaheliste standarditega. See annab võimaluse teie ettevõtte usaldusväärsuse suurendamiseks, aruandlustavade arendamiseks ja täiustamiseks ning jätkusuutlikkuse eeskujuna silma paistmiseks.
-
Jätkusuutlikud investeeringud
Aitame investoreil teha huvipakkuva ettevõtte keskkonnateemade, sotsiaalse vastutustundlikkuse ja hea juhtimistava analüüsi.
-
Jätkusuutlik maksukäitumine
Meie rahvusvahelise maksunduse spetsialistid määratlevad jätkusuutliku maksukäitumise kontseptsiooni ja pakuvad jätkusuutliku maksukäitumise alaseid teenuseid.
-
Digistrateegia
Aitame hinnata Teie organisatsiooni digiküpsust, loome vajaduste ja võimalustega kooskõlas oleva strateegia ning töötame välja võtmemõõdikud. Me võtame juhirolli digilahenduste tellija ja juurutajana, kasutades ära Grant Thorntoni ökosüsteemi.
-
Nutikas automatiseerimine
Nutika automatiseerimise abil saate suurendada äriprotsesside efektiivsust ning parandada klientide ja töötajate kasutajakogemust.
-
Ärianalüütika
Meie kogenud spetsialistid aitavad Teil andmed taltsutada, et ettevõte juhtimine oleks andmepõhine.
-
Infoturve
Läbimõeldud ja ennetav küberstrateegia pakub kindlustunnet ja võimalust keskenduda oma ettevõtte kasvupotentsiaali realiseerimisele.
-
Teenus "Tark tellija"
Keskmiselt ebaõnnestub iga neljas projekt ning iga teine vajab lisamuudatusi, et sellest päriselt kasu oleks. Võtke oma digilahenduste innovatsiooni juhtima professionaalne meeskond, kes mõistab süvitsi nii Teie ettevõtte strateegilisi eesmärke kui ka tehnoloogilisi vajadusi ja võimalusi.
-
Digitaalne hoolsusaudit
Meie kogenud meeskond teeb omandatava või ühendatava ettevõtte kriitiliste IT-küsimuste hoolsusauditi, sh analüüsime infosüsteeme ning nende jätkusuutlikkust, küberturvalisuse olukorda, dokumentatsiooni ja IT-protsesse.

Neljas tööstusrevolutsioon (tööstus 4.0) tekitas olukorra, kus kaugtöö, veebikaubanduse, digitervishoiu ja virtuaalõppe äkiline kasv suurendas seni stabiilselt kasvanud tehnoloogiasektoris järsult nõudlust äritehnoloogia ja kommunikatsioonilahenduste järele.
Tänavu, kui maailm asub uude normaalsusse, on palju kaalul. Kuid ehkki klientide kulutused võivad väheneda, peaksid tehnoloogiaettevõtted keskenduma konkurentidega võrreldes kiiremale laienemisele ja kasvule, kahjustamata seejuures oma ettevõtte põhiolemust.
Grant Thorntoni ülemaailmses uuringus, mis annab ülevaate ettevõtete hoiakutest ja ootustest, selgus, et 2020. aastal kasvatas 44% kogu maailma tehnoloogiaettevõtetest oma tulusid üle 5%, sellal kui kõigis tööstusharudes kokku oli selliseid ettevõtteid 35%.[i] Lisaks kasvatas 34% tehnoloogiaettevõtetest oma eksporti üle 5% ja 21% läks uutele geograafilistele turgudele, sellal kui kõigis tööstusharudes kokku olid vastavad näitajad ainult 23% ja 12%.
Kui aga maailm hakkab uue normaalsusega kohanema, siis mis juhtub niisuguse kasvutõukega? Osa inimeste arvates ulatuvad 2020. aasta positiivsed mõjud ka 2021. aastasse ja kaugemale, sest inimesed harjuvad uue tehnoloogia pakutava mugavuse ja tootlikkusega. Teised ütlevad, et mõne pandeemiaaja suure võitja positsioon ei ole vaktsiinijärgses maailmas enam sama kindel. Meie uuringute andmeil jäävad tehnoloogiaettevõtted tulevaste äritulemuste suhtes enamasti ettevaatlikuks ja ainult 52% ettevõtetest ootab järgmise aasta jooksul tulude kasvu.
Grant Thorntoni Iirimaa haru ülemaailmse tehnoloogiavaldkonna juht Fergus Condon: „Ehkki suur osa maailmast soovib 2020. aastat innukalt seljataha jätta, on selge, et meie elus ja töös saab näha mõningaid pikaajalisi muutusi. Tehnoloogiaettevõtted ja nende pakutavad teenused on uue normaalsuse võimaldamisel keskses rollis, kuid see ei pruugi tähendada kõigile võidupiletit. Edu saavutamiseks peavad tehnoloogiaettevõtted olema valmis kohanema ja lahendama eesootavaid keerdküsimusi.“
Vaatleme peamisi äriküsimusi, millega tehnoloogiaettevõtted tuleval aastal silmitsi seisavad.
1. Kuidas saavad tehnoloogiaettevõtted kujundada oma võimet reageerida muutuvale kliendikäitumisele?
Pandeemia tõttu muutus klientide käitumine peaaegu üleöö. Kui valik oli kohaneda või hävida, pidid kõik tegevusalad kiiresti reageerima. Enamiku käitumismuutuste tulemus oli otsene tehnoloogiasõltuvuse kasv. Kuna tehnoloogiaettevõtetes olid paljud muudatused juba töös – need lihtsalt kiirenesid või võimendusid –, seisid nad silmitsi valikuga kasvada või hävida.
Olgugi et paljudes riikides suurenes optimism järsult, ütles 63% küsitletud tehnoloogiaettevõtetest, et majanduslik ebakindlus on peamine takistus äri kasvatamisel ja laiendamisel. Teine piirang, mida rõhutas 52% vastanutest ja 54% tehnoloogiaettevõtetest kogu maailmas, on klientide kulutuste eeldatav kahanemine järgmisel aastal. See on eriti ilmne Aasia ja Vaikse ookeani piirkonnas, kus 61% ettevõtetest arvab, et nõudluse vähenemine hakkab äritegevust piirama.
Andmete põhjal keskendutakse järgmisel aastal tegevuse ümberkujundamisele, et olla valmis vastama vahetutele keerdküsimustele. Kõigis kolmes joonisel mainitud piirkonnas on 2021. aasta prioriteet investeerimine infotehnoloogiasse ning teadus- ja arendustegevusse. Ehkki prognoositakse tulude ja klientide kulutuste vähenemist, näitab meie uuring, et vähestel ettevõtjatel on strateegia, millele tuginedes vastata kliendikäitumise või konkurentsidünaamika muutustele, või stsenaariumid ettevõtte tegevuse laiendamiseks.
Tõenäoliselt jätkub tugev tehnoloogiasõltuvus ka 2021. aastal – aga kui tugev see on? Eeldatavasti on tarbijad hinnatundlikumad ning sedamööda, kuidas kogu maailmas võetakse kasutusele vaktsineerimisprogrammid ja arenenud raviviisid, pöörduvad inimesed tagasi töökohtadele, klassiruumidesse ja kauplustesse. Ehkki kaugtöö ja veebipood on olnud paljudele silmi avav ja teretulnud kogemus, kalduvad inimesed tulevikus tõenäoliselt hübriidse ehk ühtaegu füüsilise ja digitaalse käsitlusviisi poole, mis tähendab, et tehnoloogiaettevõtted peavad neile lahendusi pakkuma.
2. Kuidas saavad tehnoloogiaettevõtted meelitada ja hoida tehnoloogiatalente, kui nõudlus suureneb?
Selleks, et 2020. aastal tehnoloogianõudlusega sammu pidada, investeerisid paljud tehnoloogiaettevõtted tööjõusse: suurendasid töötajate arvu ja muutsid palgad konkurentsivõimelisemaks. Kuid see tähendab, et juba alanud võitlus tehnoloogiatalentide pärast ägeneb ning nõudlus ületab edaspidigi pakkumist.
Meie uuringu andmeil kasvatas 2020. aastal 39% tehnoloogiaettevõtetest oma töötajate arvu üle 5%, mis on kõikide tööstusharude maailma keskmisest (26%) üle 10 protsendipunkti rohkem. Kui Euroopa tehnoloogiaettevõtetes oli selline personali kasv (26%) võrdne ülemaailmse näitajaga, siis Aasia ja Vaikse ookeani piirkonna (39%) ning Lõuna- ja Põhja-Ameerika (43%) tehnoloogiaettevõtete vastavad näitajad olid märksa julgustavamad.
Kinnitades pakkumist ületavat nõudlust kvalifitseeritud töötajate järele, ütles 55% kogu maailma tehnoloogiaettevõtetest, et oskustöötajate kättesaadavus on 2021. aastal peamine ettevõtte kasvupiirang. Nii pole ehk üllatav, et suurem osa tehnoloogiaettevõtteid (30%) kavatseb palku tõsta üle inflatsioonimäära – eriti Ameerikas, kus seda plaanib teha 38% tehnoloogiaettevõtetest –, võrreldes 21%-ga kõigist tööstusharudest kogu maailmas.
Stripe’i uuringu[i] andmetel läheb tarkvaraarenduses nappiva tootlikkuse tõttu igal aastal kaotsi umbes 300 miljardit dollarit, sest puudub juurdepääs vanematele talentidele ja keerukatele tarkvarasüsteemidele. Kuna tehnoloogia muutub keerukamaks ja seda kasutatakse aina rohkem, ei ole selle probleemi peatset lahenemist näha. Tehnoloogiafirmad peavad uurima uusi võimalusi, kuidas meelitada ja arendada talente, hoida juba hõivatuid ja tegelda suureneva tööjõukulude murega.
Hübriid- ja kaugtööjõu kasvav trend avaldab survet ka traditsioonilistele talendipõhistele strateegiatele. 55% USA töötajatest soovib pärast pandeemiat töötada vaheldumisi kodus ja kontoris, sellal kui Hiina tööhõiveeksperdid ennustavad kontori- ja kaugtöö suhteks 60/40.[ii]
Paindlik töö võib olla kaalukas stiimul, ent mida tähendab see kultuuri säilitamise ning töötajate arendamise ja koolitamise mõttes?
Mõned ettevõtted on kasutanud ära kaugtöökeskkonna eeliseid, et kujundada paindlik ja liikuv tööjõud, otsides võimalusi kohalike või rahvusvaheliste töövõtjate ja konsultantide kaudu. Kuid sel juhul tuleb arvesse võtta regulatiivset mõju – näiteks Suurbritannia IR35 –, mistõttu võib meie andmetel näha selles tänavu langustrendi.
Hübriidse tööjõu tõttu peavad ettevõtted vaatama üle ka oma infrastruktuuri, andmekaitse ja intellektuaalomandi kaitse põhimõtted, tagades, et ärikriitilise teabega töötatakse korrakohaselt ka väljaspool kontorit.
3. Kuidas saavad tehnoloogiaettevõtted üha keerukamas digimaailmas orienteeruda?
Sedamööda, kuidas maailm muutub digitaalsemaks, reageerivad muutusele tõenäoliselt ka regulaatorasutused. Tarbijad on rohkem kui kunagi varem kursis oma digijalajäljega ja uurivad põhjalikult andmekaitse küsimusi.
Grant Thorntoni USA haru tehnoloogia ja telekommunikatsiooni juht Steven Perkins: „Tehnoloogiaettevõtted peavad olema võimelised järgima rohkeid, mitmekesiseid ja vastuolulisi rahvusvahelisi standardeid. Nad peavad oma tegevuses tuginema usaldusele, läbipaistvusele, vastutusele ja eetikale, pakkudes kliendile kindlustunnet, et nende tooted on ohutud ning need kaitsevad tema privaatsust ja toetavad uute standardite järgimist.“
49% meie ülemaailmses uuringus osalenutest ütles, et bürokraatia piirab nende võimet äri laiendada või kasvatada. Tehnoloogiaäris oli sel moel vastanute osakaal veidi suurem: 53%. Kuid kõikidele kasvavatele tehnoloogiaettevõtetele on tähtis meeles pidada üht: regulatsioon ei pea olema takistus. Õige suhtumise korral võib see anda konkurentsieelise.
Ka tehnoloogiaettevõtete maksukeskkond muutub üha keerukamaks. Grant Thorntoni Suurbritannia haru rahvusvahelise maksunduse juht Matt Stringer osutab: „2020. aasta lõpu seisuga on 23 jurisdiktsiooni võtnud vastu õigusaktid, mis käsitlevad konkreetselt suunatud digiteenuste maksu. Paljudes teistes riikides on selliste õigusaktide eelnõud või ettepanekud menetluses. Kui tarbijate käitumine muutub ning ettevõtted loovad kasutajaliidese ja suhtluse kaudu üha suuremat väärtust, reageerivad maksuhaldurid vältimatult.“
Matt Stringer jätkab: „Kuigi OECD üritab jõuda konsensusele, otsides digimajanduse maksuprobleemidele üleilmset lahendust, ei ole tema kaheksa-aastane töö selles küsimuses sugugi lõppenud ja rahvusvahelise meetme kehtestamiseks on vaja ühehäälset toetust. Seni näeme, kuidas riigid astuvad samme, et kaitsta oma maksubaasi ühepoolsete meetmetega.“
Need uued digimaksud on ulatuse, mõõtmise ja kohaldamise mõttes keerukad ning kogu maailmas erinevad. „See tekitab tehnoloogiaettevõtetele uue järelevalve- ja haldusülesande, sest nad tegutsevad muutuval ülemaailmsel maksumaastikul,“ teeb Stringer kokkuvõtte.
[i] Global business pulse, Grant Thornton International Ltd, 2021.