Persoonilugu

Gaily Kuusik: „Hindan kõrgelt oma tööd ja kolleege!“

insight featured image
Artikli teemad

Grant Thornton Eesti raamatupidamise osakonna juht Gaily Kuusik on ettevõttega seotud olnud mitmel korral, kahel kümnendil ja kolmes ametis. Selle aastatuhande algusaastatel tuli ta noore maksuvaldkonna spetsialistina ettevõttesse peagi peale ülikooli lõpetamist, kuid uuesti liitus juba kogenenumana Grant Thorntoni kollektiiviga 2021. aastal, tulles nüüd juba kliendisuhete juhi ametikohale.

Gaily on pärit Ida-Virumaalt, täpsemalt Lüganuselt. Nõnda võib öelda, et Lüganuse Keskkool oli tema kodukooliks, kus sai mõnusalt kodulähedaselt haridust omandada. Peale põhikooli lõppu suundus ta edasi Kohtla-Järvele keskharidust saama ning võib öelda, et tegemist oli Gaily jaoks justkui keelekümbluskogemusega, millest on tagantjärele vaid hea meel, sest keeleoskus on hindamatu väärtusega.

Pealinna – õppima ja tööle  

Nagu Gaily meenutab, sai omal ajal valitud kõrgharidust omandama minnes just maksukorralduse eriala, sest numbritega on ta alati hästi läbi saanud. Nõnda sai Gailyst ühtlasi õpinguid lõpetades Sisekaitseakadeemia äsja loodud maksukorralduse eriala I lennu vilistlane. Diplomiõppes olles suundus Gaily praktikale ja oma esimesele erialasele töökohale tänasesse Maksu- ja Tolliametisse. „Olin ettevõtlik ja usin noor maksuspetsialist. See kogemus andis mulle esmased põhjalikud teadmised valdkonnast ja tööst ning ühtlasi teadmise, et sooviksin valdkonnaga olla veidi teistmoodi seotud,“ meenutab Gaily toonasele ajale tagasi vaadates.

Maksu- ja Tolliametis töötamise ajal läks ta ühtlasi ka Tallinna Ülikooli magistriõppesse riigiteaduste erialale õppima. Hiljem täiendas aga oma teadmisi Tartu Ülikooli õigusteaduskonnas. „Sain aru, et juura, maksud ja seadused on minu töös ühtemoodi olulised ning otsustasin liikuda suunas, kus saaksin oma töös samaväärselt kõiki oma teadmisi ja oskusi kasutada,“ selgitab ta.

Nõnda liikus Gaily edasi Maksumaksjate Liitu, kus asus tööle juristina. Järgmisena sattus tema teele pakkumine tulla Grant Thornton Balticusse (toonasesse Rimess OÜ-sse) maksuvaldkonda tööle. Nõnda sai antud enda töine panus kokku 2006-2008 aastatel Grant Thorntoni töiste eesmärkide saavutamisse. Seejärel käis Gaily ära mujal töistel radadel Big4-is  ning 1. septembrist 2021 on ta tagasi Grant Thorntoni ridades – algselt kliendisuhete ja 2022 aasta sügisest raamatupidamise osakonna juhina. „Tõepoolest, mulle tehti pakkumine tulla tagasi.

Aastatega oli ettevõte palju muutunud ja tundsin uut indu siinse meeskonnaga ühineda. Toonasest varasemast töisest ajast olid minu ellu jäänud alles nii mõnedki endised töökaaslased ja head sõbrad, kelle käekäiguga olin ennast  koguaeg kursis hoidnud. Samas nägin vahepeal ära selle, mida tehakse mujal ja siin ning mul oli võrdlusvõimalus. Olin omal ajal tulnud ära Grant Thorntonist positiivsete tunnetega ja tahtsin tagasi. Nii et olin positiivselt meelestatud, kui mulle tehti pakkumine naasta.

Mis mulle Grant Thorntoni puhul meeldib ja on südamelähedane – see, et ka keskastme juhtidele on antud vabad käed ja õigus otsustada, kuidas ettevõttes oma valdkonda edasi viia,“ lisab ta.  

Uus algus Grant Thorntonis – põnev ja arendav tiimile kui juhile

Viimase 2 aasta jooksul, mil Gaily on olnud taas Grant Thorntoni ridades tagasi, on olnud tema jaoks oluline oma tiimi juhtimine. Täna on raamatupidamise tiimis üle 40 inimese.

„Mis sai minu jaoks oluliseks taas Grant Thorntoni naastes: varem oli olnud valdkonnal üle 10 aasta üks juht. Teatepulka üle võttes, tundsin, et oluline on senise tiimitunde hoidmine ja samas ka edasi arendamine. Täna olen ettevõtte raamatupidamise juht ning selle aja jooksul on meie tiimiga liitunud kümmekond uut inimest. Viimased aastad on olnud põnev teekond nii mulle endale kui minu tiimile. Pean tõdema, et kuigi olin varem töötanud projektijuhina, siis siiski mitte päris valdkonnajuhina. Seega olen pingutanud, täiendanud end ning oma tiimi tundma õppinud,“ selgitab Gaily Kuusik tõdedes, et osakonnajuhi ametikoht on olnud suur väljakutse ja samm edasi. 

„Stabiilne seltskond on olnud abiks, et kõik sujuks. Meie meeskonnas on väga erineva tausta, vanuse, kogemustega inimesi. Tiimis on nii 30 aastat pika staažiga ja äsja alles kooli lõpetanud inimesi, seega seltskond on väga mitmekülgne, me kõik täiendame üksteist,“ lisab ta.

Gaily Kuusik Grant Thornton Baltic raamatupidamise valdkonna juht

Avatud meel ja positiivsus viib alati edasi

Kui uurin Gailylt, milliste kolleegidega on tema sõnul lihtne ühte jalga astuda ehk koos soovitud eesmärkideni jõuda, siis sõnab ta, et avatud suhtlus ja koostöö on tema jaoks alati olulised ning samu väärtusi ootab ta ka kolleegidelt.

„Raamatupidamine on nõudlik ja pingeline valdkond. Meil on tähtajad kukil ja see seab ka tööle omad piirangud. Olen arvamusel, et omavaheline koostöö ja arvestamine on siinkohal eriti olulised, et saada pingelistest olukordadest kergemini üle. Meeskonnas suhtlemine ja omavaheline kommunikatsioon on mulle olulised. Kui on probleem, oleme lahenduste otsingul, sest kõigist probleemidest saab alati üle – kui vaid tahta. Õpin alati kõigist olukordadest, ka keerulisematest ning oskan neid hinnata,“ lisab ta.  

Sama oluliseks kui kolleegidega meeskonna ühtsena hoidmist peab Gaily ka klientidega suhtlemist. „Olen arvamusel, et töistest teemadest hoolimata ei tohi kunagi ära kaotada inimlikku kontakti. Kui on probleem või ettepanek, tuleb võtta kõne või saada kliendiga silmast silma kokku, sest avatud suhtlus ja hea teenuse pakkumine käivad alati käsikäes. Võin öelda, et meile on oluline vähemalt kord aastas küsida kõigilt oma klientidelt tagasisidet, kaardistada teenust ja viia sisse vajalikud täiendused-uuendused,“ tõdeb Gaily igapäevatööst rääkides.  

Igapäevaselt eelistab Gaily ise käia kontoris, aga kolleegidest rääkides sõnab ta, et loomulikult on raamatupidamist võimalik teha ka kodukontoris. „Meil on paindlik töökorraldus. Meie ettevõtte kontorid asuvad Tallinnas ja Tartus. Tartu kontoris ongi peamiselt raamatupidajad ning nõnda käin tihti seal, et olla Tartu inimeste jaoks samuti olemas,“ lisab ta.  

Pingeline aga põnev 

Ning kuigi Gaily ütleb, et valdkond on pingeline, on see ühtlasi ka põnev. Teda ennast on hoidnud valdkonnas kinni just numbrid. Lisaks muidugi programmid, töine elukogemus – kõik kokku on loonud õhkkonna, kus iga tööpäev on erinev, saab end proovile panna ja areneda.

„Eks võimalusi on elus olnud mitmeid. Kõik suunad ja võimalused minu elus on tulnud loogilisi radu pidi ning olen neid ka järginud. Kogemusi ja teadmisi on aastatega juurde tulnud, ainult maksuteemadega tegelemisest sai mul endal isu täis, seega naudin olemist seal, kus olen praegu,“ tõdeb ta omalt poolt, lisades, et paindlikkus ja väljakutsed on talle äärmiselt olulised. Neid püüab ta ka tiimi hüvanguks nüüd tööle panna.

Keskendun tööl alati 100%, et puhata muul ajal  

Mida toob aga Gaily jaoks lähitulevik? Mida ta ootab ja kuhu soovib liikuda? „Loodan, et lähiaasta toob mu ellu uusi huvitavaid juhtimismõtteid ja juhtimisvõtteid. Alustasin sel sügisel osalemist Grant Thorntoni võrgustiku juhtimisprogrammis, mis kestab aasta ning kus jagavad oma juhtimisnippe maailma tippspetsialistid. Võin öelda, et olen selle oma aasta võtmeks võtnud, soovin juhtimisprogrammi käigus muutuda oma tiimi jaoks senisest enam inspireerivaks,“ on Gailyle taas õppimisprotsessis olemine äärmiselt inspireeriv kogemus.  

Gaily keskendub töötundidel 100% tööle ning püüab töövälisel ajal oma pea puhastada töömõtetest. „Minu inspiratsiooniks ning energiaallikaks on kindlasti minu pere. Mul on 2 last ning lapsevanemana panustan arvestatavat aega oma tütre toetamisele Pirueti rühmvõimlemisgrupis Celladoria. Siin tuleb mängu minu armastus käsitöö vastu. Naudin tütre võimlemiskostüümide tegemist, neile kivikeste ükshaaval peale õmblemist ja kleepimist. Ühel võimlemiskostüümil võib muide olla peal 3000 kuni 10000 kivikest! See aitab pea puhastada töömõtetest ja on parim meditatsioon – olla hetkes,“ selgitab Gaily. Muide, just oktoobri keskpaigas võitsid needsamad tüdrukud Itaalias mailma karika lasteturniiril esikoha.

Aktiivne liikumine ja meeskonnavaim

Samuti on tema elus oluline osa aktiivsel liikumisel ja spordil. „Meeskonnavaimu hoiame koos ettevõttes ühistel tennisetreeningutel ja -turniiridel. Tänu Grant Thorntonile leidsin ka enda jaoks tennise võlu ja olen esimesed 3 kuud tennisetrenne seljataha jätnud. Samuti osalesime sel aastal Grant Thorntoniga esimest korda Big4 poolt korraldataval jalgpalliturniiril, kus on konkurentidega hea mõõtu võtta sportlikes võimetes. Tore, et suutsime lisaks meeskonnale panna välja ka naiskonna – see on nii värskendav ja mõnus tiimivaimu kasvataja!

Lisaks meeldib Gailyle matkamine ja looduses olemine. „Vabas õhus olemine aitab aju puhastada ja pead tühjendada töömõtetest – ning toob uusi huvitavaid ideid. Samas olen ka aktiivne tugitoolisportlane, vaatan teiste võistlemist hea meelega ja käin ka võimalusel kohapeal võistlusi jälgimas,“ lisab ta.

„Muidugi on mulle meelepärane ka reisimine. Seda nii vabal ajal ise sihtkohti valides kui töistel konverentsidel teisel pool riigipiire käies. Baltikumi-üleseid konverentse on meil päris palju, seega kasutan võimalust vahetada kogemusi ettevõtte teiste riikide kolleegidega,“ on Gaily jaoks vaheldusrikkus oluline.

Samuti naudib Gaily toiduvalmistamist. „Üks väga mõnus traditsioon on meil kolleegidega üheskoos korraldada regulaarselt kontoris pannkoogihommikud. See annab võimaluse võtta korraks aeg maha, vestelda veidi vabamas õhkkonnas ning arutleda ka töövälistel teemadel. Meil on kontoris ka ülimõnus terrass, mida naudime kevadest, kui esimesed päikesekiired ja soojus kohale jõuab kuni esimeste sügistuulteni. Vaade linnale ning ümbritsevate katuste sik-sakid on inspireerivad,“ on Gaily äärmiselt rahul mõnusa töökeskkonna ja kontoriga. Pole siis ime, et täna on ta arvamusel, et Grant Thorntonis jätkub väljakutseid kindlasti pikemaks ajaks. 

Gaily Kuusiku soovitused raamatupidajatele:

  • Ära eelda! Küsi ja räägi! Aeg on meie suurim ressurss ja avatud suhtlemine viib sihile.
  • Ole süsteemne ja konkreetne. Alati on olemas lahendus, see tuleb vaid üles leida.
  • Iga klient ja tema vajadused on olulised. Õpi klienti ja tema ettevõtet tundma!
  • Automatiseerimine raamatupidaja töös muudab paljut! Hoia end kursis ja liigu tulevikku koos võimalustega.
  • Omavaheline suhtlemine on edu võti. Hea kliendisuhe annab koostööle positiivse tõuke.

Artikkel ilmus novembris 2023 ajakirjas „Raamatupidamise praktik“. 

Fotod: Meeli Küttim