Tutvu audiitoriga

Vandeaudiitor, kes otsib väljakutseid ja põnevust nii tööl kui ka puhkehetkel

Audiitorkogu logo
Autor:
Audiitorkogu
Tarmo Rahkama Grant Thornton Baltic
Tarmo Rahkamaga vesteldes käib iga tema mõttega kaasas soov enese proovilepanekuks ja põnevuseks. Ta räägib ühtviisi hoogsalt nii vandeaudiitori karjäärist, pakendiauditist kui ka kergejõustikukohtunikuks olemisest. Põnevamatest teatrietendustest ja tennisest muljetades jätkub juttu kauemaks.
Contents

Tarmo otsustas juba kooliajal, et soovib majandust õppima minna, sest tundis end numbrimaailmas mugavalt ja eriala tundus võimalusterohke. Kuigi eesmärk oli esialgu raamatupidajaks saada, siis elu viis ta ligi 15 aastat tagasi Grant Thornton Balticusse audiitori assistendiks. Praeguseks on Tarmost saanud ettevõtte partner ja töö ei ole veel rutiini tekitanud.

Väljakutseid otsiv ja võimalusi leidev

Tarmo on elupõline tallinlane, kuid lisab kiirelt, et suved on ta ikka maal veetnud ning heina- ja mahlategu ei ole võõrad. Huvi numbrite vastu tekkis üsna varakult ning siht oli selge – Tallinna Tehnikaülikooli majandusteaduskond, sest finantsarvestus tundus põnev ja struktureeritud. „Alguses oli küll eesmärk raamatupidaja amet, aga olles juba mõnda aega õpinguteid käinud, selgus, et niisama lihtsalt raamatupidajaks ei saa, vaid tahetakse ikka kogemusi ja praktikat.

Lapsepõlves käis Tarmo muu hulgas kabetrennis. Ta mõtiskleb, et eks sealgi peab teadma mitu käiku ette – mõtlema ja planeerima. „Planeerimine on mulle alati meeldinud, võib-olla teinekord liigagi palju, võiks spontaansem olla. Kuigi spontaansust on auditis samuti – tuleb ootamatuid olukordi, millele kiirelt ja kompetentselt reageerida. Rutiini üle küll kurta ei saa, sest praegu on olnud iga aasta teisest erinev.“

„Kui ma 2007. aastal tööd alustasin, siis ma ei kujutanud ette, et Grant Thornton Balticusse nii pikaks pidama jään – varsti täitub juba 15. aasta. Mõtlesin, et saan kogemusi, oskusi ja praktikat. Mulle meeldis väga selle töö hooajalisus ja võimalus tegeleda paljude projektidega. Saan rohujuure tasandil näha erinevate ettevõtete siseelu – kogu aeg on uued kogemused ja võimalus areneda.“ Tarmo karjäär on liikunud stabiilselt tõusvas joones, kuid ta on ka ise haaranud võimalustest, et areng seisma ei jääks. Nõnda võib teda nimetada pakendiauditi eksperdiks ja möödunud hooaja lõpus tegi ta ka Audiitorkogu liikmetele  koolituse „Pakendiettevõtja finantsjuhtimise ja pakendiaruande audiitorkontroll“.

Tarmo peab Eesti auditivaldkonna eeliseks võimalust auditeerida väga erinevate tegevusaladega ettevõtteid, samas kui suuremates riikides on rohkem spetsialiseerumist. Lemmikvaldkonda tal auditeerimiseks ei ole, kuid sõnab, et mõnd panka oleks põnev auditeerida: „Mastaap ja keerukusaste on arvestussüsteemides hoopis teine. Lõpptulemusena, muidugi jooksevad numbrid bilansis, kasumiaruandes ja rahavoos ikka kokku, kuid süsteemid selle taga on hoopis teistsugused.“

Tarmo kolleegid toovad tema laiade teadmiste kõrval esile ka energilisust, positiivsust ja lahkust – kui abi küsida, siis ta võtab alati kolleegi jaoks aega. Äramärkimist leiavad ka tema kokakunst ja sõbralik kontorikoer Harvey. „On tõesti juhtunud, et olen kontorisse kooki viinud,“ mainib Tarmo, lisades, et tema spetsialiteet on brownie’d. „Mulle meeldib süüa ja süüa teha – see on üks hea tegevus, mis toidab, aga peale väsitavat tööpäeva aitab ka mõtteid mujale viia.“

Tarmo Rahkama-Harvey 760x487px.png

Tarmo viib aeg-ajalt kontorisse külla ka korgi Harvey.

Kes teeb, see jõuab

Kui Tarmo rääkis oma karjäärist audiitorina,  käis korduvalt läbi sõna „väljakutse“, kuid hobisid ja vaba aega kirjeldades lisandub „põnevus“. Seda viimast iseloomustab ka Tarmo küllaltki omalaadne hobi kergejõustikukohtunikuna: „Ma olen kergejõustikukohtunikuna tegutsenud lapsest peale, sest see oli põnev ja pakkus väljakutseid. Teismelisele anti kohtunikulipud kätte ja oli suur vastutus olla vanemkohtunik näiteks kaugus-, teivas- või kõrgushüppes. Pidin fikseerima tulemuse ning jälgima, et kõik oleks kooskõlas nõuete ja regulatsioonidega.“ Tänapäeval ta enam aktiivselt kohtunikuna ei tegutse, kuid panustab kergejõustikuliidu tegevusse, kus ta on revisjonikomisjoni esimees.

Nii kohtuniku- kui ka audiitoritöö nõuab reeglite ja määruste järgimist ja ebakõlade fikseerimist: „Kumbki töö ei ole mustvalge – kui kohtunikuna on mingisugune kahtlus, näiteks, kas oli üleastumine või ei olnud, siis määrus ütleb, et otsus tuleb teha sportlase kasuks. Audiitoril on tõlgendusruumi rohkem – audiitoril võib jääda juhtkonnaga eriarvamus, see fikseeritakse ning eriarvamusel on mõju aruandele kui tervikule. Need tööd ei ole üks ühele samad, kuid on nüansse, mille vahele võrdusmärke tõmmata.“ Kui uurida lemmikkergejõustiklase kohta, siis ütleb Tarmo, et elab kõigile samaväärselt kaasa – häid tulemusi on hea vaadata.

Tarmo Rahkama-Audiitorkogu II tenniseturniir 760x487px.png

Fotojäädvustus Audiitorkogu II tenniseturniirilt.

„Audiitori töö on täis väljakutseid ja seetõttu on väga oluline, et oleks ka muid huvisid – muidu võib liialt töösse mattuda.“ Praegu kulub kõige rohkem vaba aega tennisele: „Mida rohkem mängid, seda rohkem ja paremini tahad mängida. Audiitorkogu tenniseturniiril oli näha, kui palju on selles mängus emotsiooni ja jooksmist, rabelemist – igal juhul tuleb pall üle võrgu saada. Paarismängus võib ju juhtuda, et löök ei õnnestu nii hästi kui tahaks ja tekib tunne, nagu veaks paarilist alt. Eks see ole spordi ilu ja valu – kord õnnestub, kord mitte.“ Tarmo lisab, et Audiitorkogu tenniseturniir on ka hea võimalus tutvuda teiste audiitoritega.

Langevarjuhüpetest teatrini ning Ironmanist Võhandu maratonini

Kuigi viimasel ajal on Tarmot teatripubliku seas vähem näha olnud, siis üldiselt on ta ka suur teatrisõber: „Mulle tõesti meeldib teatris käia, aga koroonaajal on seda vähem ette tulnud. Üks pikalt oodatud tükk oli „Lehman Brothers“ – kaks või kolm korda tuli seda edasi lükata. See oli aga ootamist väärt – Malmsten, Kangur ja Võigemast tegid väga laheda etenduse. Seda mängitakse jätkuvalt, nii et soovitan kõigile! Seal oli palju numbrilist poolt ja audiitorina mõtlesin korduvalt, et tahaks üle kontrollida.“

Lisaks teatrile jõudsime veel pikalt rääkida langevarjuhüpetest, millega Tarmo mitu aastat tagasi oli tegelenud. Eesmärk oli jõuda üksinda hüppamiseni, kuid heitlike ilmade tõttu jäi see ära. Kord keelati algajale kehvade ilmaolude tõttu hüppamine ära suisa poolelt lennult, nii et kuigi öeldakse, et hüppajatest keegi üldjuhul lennukiga ei maandu, siis Tarmol on ka see kogemus olemas.

Tarmo Rahkama Võhandu maraton 744x922px.png

"Pakendiettevõtja finantsjuhtimise ja pakendiaruande audiitorkontrolli" koolituse salvestuselt ruttas Tarmo otse Võhandu maratonile.

Artikli algallikas: audiitorkogu.ee

Tellige meie uudiskiri

Selleks et olla kursis majanduses toimuvaga, saada õigel ajal infot seadusemuudatustest ja olulisematest arengusuundadest maksu-, õigus- ja muudes äritegevuses olulistes valdkondades, tellige meie uudiskiri.