article banner
Tehingud

Soovitus ettevõtjale: müü oma firmat kaks korda

Eesti ettevõtjatel tasub oma firmat müües võtta eeskuju soomlastelt, kus suur hulk tehinguid tehakse nii, et müüja investeerib osa raha ettevõttese tagasi ja jääb uue omaniku kõrvale väikeosanikuks, soovitas BaltCapi partner Peeter Saks.

"Selline lahendus on hea mitmel põhjusel. Esiteks on ostjal lihtsam investeeringut teha, kuna on olemas juhtkond, kes turgu tunneb. Müüjale annab see aga võimaluse tulevikus alles jäänud osaluse eest suurem summa teenida," rääkis Saks Äripäeva raadio saates "Kasvukursil". Saate teema oli ettevõtetest väljumine. Teised saate külalised olid Grant Thorntoni partner ja nõustamisteenuste valdkonna juht Artur Suits ning Grant Thorntoni partner ja maksunõustamise valdkonna juht Kristjan Järve.

Artur Suitsu sõnul on Peeter Saksa soovitus hea seetõttu, et aitab leida lahenduse uuele probleemile, mis ettevõtte eduka müügiga kaasneb – mida müügist saadud rahaga teha? "Kindlam tunne on see raha investeerida tagasi ettevõttesse, mida sa tead ja mille juhtkonda sa tunned," märkis Suits.

Saks lisas, et kui näiteks kaks kolmandikku ettevõttest maha müüa ja jätta endale alles kolmandik, siis võib hiljem allesjäänud kolmandiku eest teenida rohkem, kui teenis ettevõtja kahe kolmandiku müügist, sest uus omanik ostab enamusosaluse veendumusega, et suudab firmat mitu korda kasvatada. „Soomlased ise ütlevad sellise tehingu kohta, et sööd koogi nii ära, et see jääb sulle tegelikult alles,“ märkis Saks.