article banner
Majutus, toitlustus ja turism

Kas pingeline olukord Euroopas toob turistid Baltikumi?

Värske küsitluse andmetel arvavad Balti riikide ettevõtjad, et terrorioht Euroopa suurlinnades võib tuua turistid Euroopa rahulikumatesse piirkondadesse, näiteks Eestisse, Lätti ja Leetu.

Auditeerimis- ja nõustamisfirma Grant Thornton küsitles maikuus Balti riikide ettevõtjaid. Muu hulgas uuriti ka selle kohta, kas terrorioht Euroopa suurlinnades võiks tuua senisest rohkem turiste Eestisse, Lätti ja Leetu. Rohkem kui pooled küsitletud Eesti ja Läti ettevõtjaist uskusid, et nii võib juhtuda küll, Leedu ettevõtjaist arvas samamoodi 48 protsenti. Umbes neljandik vastanuist arvas, et terrorihirm Euroopa suurlinnades ei ole argument, mis paneks turistide pilke Balti riikide poole pöörduma.

Tänavu järjest rohkem välisturiste

Olgu põhjused millised tahes, näitavad statistikaameti andmed tänavu tõepoolest välisturistide arvu suurenemist. Selle aasta esimese nelja kuuga on pidevalt kasvanud Eesti majutusasutustes peatunud välisturistide arv võrreldes möödunud aasta sama perioodiga. Näiteks tänavu aprillis ööbis Eesti majutusasutustes  kuus protsenti rohkem välisturiste kui eelmise aasta aprillis. Jürikuul tuli meile traditsiooniliselt kõige rohkem külalisi Soomest, Lätist ja Venemaalt, kuid varasemaga võrreldes saabus rohkem turiste mitmetest teistestki Euroopa riikidest, näiteks Itaaliast, Kreekast, Austriast ja Saksamaalt. Aasia riikidest tuli meile koguni 22 protsenti rohkem turiste.

Käibemaksutõus teeb muret

Eesti turismisektorile on magusaim aeg ehk suvekuud veel ees, ning kui senine trend jätkub, võib käesolev aasta välisturistide arvukuse poolest mullusest edukamaks kujuneda. Murelikumaks teevad aga 2017. aasta väljavaated, sest valitsuse otsus tõsta majutusasutuste käibemaksumäära järgmisel aastal 9 protsendilt 14 protsendile kajastub majutusasutuste hinnakirjades hinnatõusuna. See aga paneb välisturisti küsima, mis on Eestis nii erilist võrreldes mõne meie lähiriigiga, et siia kallimast majutusest hoolimata sõita tasuks? Ilus ja puhas loodus, masside tunglemisest vabad loodusrajad ja rannad, UNESCO maailmapärandi nimekirja kuuluv Tallinna vanalinn  – kõik see on kindlasti vaatamist väärt, kuid ka Läti ja Soome suudavad pakkuda midagi sarnast. Järelikult taandub küsimus leidlikule turundusele ehk oskusele Eesti tuntuks teha. Niisiis – kas ja kuidas suudame maailmale teada anda, et me oleme olemas ja just Eesti on The bEST