article banner
IBR

Ettevõtjad usuvad edukasse kukeaastasse

Mati Nõmmiste Mati Nõmmiste

Ettevõtjad on alanud aasta suhtes üle ootuste optimistlikult meelestatud, näitab maksu- ja ärinõustamisfirma Grant Thorntoni 37 riigi ettevõtjate seas tehtud küsitlus. Seejuures ootavad Euroopa riikide ettevõtjate seas suurimat käibekasvu just Eesti peamiste eksporditurgude, Soome ja Rootsi ettevõtjad.

Ka globaalselt on pilt hea: nn optimismi indeks, mis peegeldab ettevõtjate arvamust nii oma ettevõtte kui ka oma riigi majanduse käekäigu kohta, oli mullu IV kvartalis kõrgeimal tasemel pärast rohkem kui aasta kestnud madalseisu.

Milles oli kurja juur?

Möödunud aastal valitsenud pessimistlikel meeleoludel oli selge põhjus, mil nimeks ebakindlus. Ebakindlus valitses maailmas nii tänu Brexitile kui ka USA presidendivalimistele ja muutis ettevõtjad tulevikuplaanide tegemisel ettevaatlikuks. Nüüd, mil ollakse ootamatute sündmustega Ühendkuningriigis ja USA-s harjuda jõudnud, on ettevõtjad selle aasta väljavaadete suhtes oluliselt optimistlikumaks muutunud. Hoolimata sellest, et me ju veel täpselt ei tea, milliseid otsuseid hakkab tulema Valgest Majast ning milliseks kujuneb Ühendkuningriigi euroliidust lahkumine, sh kaubandussuhted saareriigi ja EL-i vahel.

Kuid nüüd on ettevõtjatel võrreldes aastataguse ajaga vähemalt pilt selgem ning 2017. aasta käekäigu suhtes on ettevõtjad optimistlikud kõigis maailmamajanduse seisukohast olulistes riikides ja piirkondades: nii USA-s, Hiinas kui ka Euroopa Liidus.

Milles optimism väljendub? 

Küsitletud 37 riigi rohkem kui 2600 ettevõtjaist suisa pooled usuvad, et nende käive tänavu kasvab – see on viimase kahe aasta parim tulemus. Ühtlasi kavatseb kolmandik ettevõtteist kasvatada investeeringuid seadmetesse ja masinatesse – ka see näitaja on viimase kahe aasta kõrgeimal tasemel. Kui investeeringuid riikide kaupa vaadata, siis keskmisest (33%) rohkem ettevõtjaid plaanib seadmetesse ja masinatesse investeerida näiteks Eestis, Rootsis ja USA-s (kõik 38%), Soomes (48%), Leedus (50%), Saksamaal (51%) ja Itaalias (66%). Investeeringud aitavad kasvatada tootlikkust ning seeläbi suureneb omakorda kasumlikkus: just viimase kasvule panustab tänavu samuti palju ettevõtjaid.

Kes on tänavu suurimad võitjad?

Küllap võimegi 2017. aasta kohta ennustada, et proovikive jagub ka tänavu, kuid see ei tähenda, et kasvuplaanid tuleks edasi lükata. Kasvu saavutamiseks võib olla vaja investeerida suuremasse tootlikkusse, töötajate arendamisse, uute turgude vallutamisse või uute toodete/teenuste turuletoomisse. Kuid üks on kindel: võidavad arenguvõimelised ettevõtted, kes suudavad pikaajalisi plaane teha ja fokusseerida kogu tähelepanu ja energia oma põhitegevusele.

  

Grant Thornton International Business Report (IBR) annab kord kvartalis ülevaate 37 riigi ettevõtjate ootustest riigi majanduse ja oma ettevõtte käekäigu suhtes. Käesolevas artiklis viidatud uuringu andmed koguti rohkem kui 2600 ettevõtte juhtidelt 2016. aasta oktoobri lõpust detsembrini.