article banner
Audiitorteenused

Audiitor-sanitar

Mart Nõmper Mart Nõmper

Audiitor on finantsmaailma sanitar, kes kannab hoolt selle eest, et suurem saast oleks finantsaruannetest välja roogitud. Olen sel, mitte just kõige peenemal viisil kirjeldanud audiitorite töö sisu neile, kes audiitorite tegemistega väga kursis pole. Sobib hästi kasutamiseks liftikõnena – arusaadav eelteadmisteta inimesele, intrigeeriv ja tekitab huvi rohkem teada saada.

Mulle meenus see lause kohe, kui lugesin 12. novembri Äripäeva juhtkirja[1] esimest lauset „Sõnnik, ei mingit kahtlust, hoiatasid meie allikad.“, milles kirjeldatakse ühe hoiu-laenuühistu tegevust ja selle töötajatele esitatud kahtlustusi seoses võimaliku suuremahulise investeerimiskelmusega, millega hoiustajatele tekitati enam kui miljon eurot kahju.

Kandidaat aasta turundusteole?

Tagantjärele on kõik targad ja imestavad, kuidas selline asi sai juhtuda? Tegemist pole ju sõnaosava naabrimehe, kavala internetikelmi või vanainimeste sõbra Liis Haaveli tüüpi ukselt uksele, telefoni või interneti teel varjatud kujul toimunud pettusega, vaid see kõik toimus avalikult meie silme all.

Eeldusel, et tõesti on tegu suuremahulise investeerimiskelmusega, tekib kõigil hoiustajatel õigustatult küsimus, kus siis audiitori silmad olid ehk miks „finantssanitar suurt saasta aruannetest välja ei rookinud“ ja selle läbi lasi? See on õige küsimus. Aga ainult juhul ja esitatud nende hoiustajate poolt, kes tõstavad käe ja ütlevad, et jah, mina otsisin üles selle hoiu-laenuühistu aastaaruande, lugesin selle läbi koos audiitori arvamusega ja loetud finantsaruande ning audiitori arvamuse põhjal kujundasin oma seisukoha, et see hoiu-laenu ühistu on väärt koht, kus oma sääste kasvatada või kirsturaha hoiustada. Sest finantsaruannete info ja audiitori usaldusväärsuse alusel peaks käima investeerimisotsuse tegemine, mitte selle järgi, kellel on pilkupüüdvam reklaam ja kõrgem intress. Kardan, et kätemerd ei tõusnud.

Audiitorite töö kvaliteet on erinev

Audiitorkogu seisab Eesti majanduskeskkonna usaldusväärsuse eest juba üle 30 aasta. Vandeaudiitori kvalifikatsioon on Eestis 344 inimesel, audiitorühinguid on meil 137. Eestis on igaühel õigus valida endale sobilik audiitor. Kellele sobib suurem audiitorühing, kellele väiksem, kellele kohalik, kellele rahvusvaheline. Kellele nõuetekohase audiitorteenuse kvaliteediga, kellele madalama kvaliteediga. Jah, audiitorite osutatava audiitorteenuse kvaliteeti mõõdetakse regulaarselt ja see info on avalik. Audiitorid ei ole salapärased vandeseltslased. Meie üle teeb järelevalvet Audiitortegevuse Järelevalvenõukogu (AJN) ja meie järelevalve tulemused on avalikud siin: www.ajn.ee/kvaliteet.

Olen osalenud mitmes rahvusvahelises audiitorite kutsekvaliteedi kontrolli projektis ja tean, kui hästi või halvasti tehakse auditeid meie naaberriikides ja kaugemalgi. Kinnitan teile, et audiitorteenuste kvaliteet on Eestis üldiselt väga hea ja läheb aasta aastalt veelgi paremaks. Samas ei lohuta minu väide kirsturaha mõne aastaga kahekordistada unistanud pensionäri.  Tema võimalikus raha kaotuses on ikka kõik teised süüdi peale tema enda. Isegi siis, kui aastaaruannet pole loetud, audiitori arvamust vaadatud ega ka audiitori töö kvaliteeti ning ühistu juhtide tausta uuritud. See kõik on avalik info, see ei ole kesklinna reklaamplakatitel väljas ega plingi Google’i reklaamidelt vastu, vaid nõuab väikest pingutust paari klõpsu tegemisega internetis.

Parima finantsotsuse teed tausta uurides

Nõustun AJN-i esimehe Siim Tammeri seisukohaga AJN-i 2019–2020 aastaraamatus, et audiitori kutse väärtus ja väärikus avalikkuse silmis ei peitu mitte keskmises vandeaudiitori profiilis, vaid kõige nõrgemas vandeaudiitoris. Siit ka soovitus, nii triviaalne kui see ka pole: enne otsustamist lugege finantsaruanne läbi, lugege audiitori arvamust ning uurige tehingupartneri tausta ja audiitori kvaliteeti. See ei võta rohkem kui mõned minutid, kuid võib hoida teid suurte rahaliste kaotuste eest. Teisisõnu – finantsaruannete ja vandeaudiitori aruande hoolikas lugemine ning tausta uurimine on teie parim investeerimisotsus!

[1] https://www.aripaev.ee/juhtkiri/2020/11/12/kullakarvaliseks-voobatud-pabulad